Általános tudnivalók
Hol nyelvvizsgázzak angolból?
Jelenleg 19 akkreditált nyelvvizsga-központ közül választhatsz, ha angol nyelvből szeretnél vizsgázni. Ezen vizsgák egy része egynyelvű, más részük kétnyelvű, és a legtöbb helyen több szinten is számot adhatsz a tudásodról.
B2 (középfokú) nyelvvizsgák összehasonlítása
|
Akármelyik nyelvvizsga mellett döntesz, végeredményben ugyanazt a nyelvet fogják rajtad számonkérni, ezért az az első és legfontosabb, hogy minél magasabb szintű és minél biztosabb tudással fuss neki ennek a megmérettetésnek. Ne bízd a véletlenre a dolgot! Még a vizsgadíj befizetése előtt mérd fel a tudásodat! Ezt megteheted a legtöbb vizsgaközpont honlapjáról letölthető mintafeladatok kitöltésével, amelyek jó közelítéssel meg fogják mutatni, mennyire reális elképzelés a részedről azt a konkrét vizsgát sikeresen letenni.
Sokak szerint a fiatalabb magyar nyelvvizsga-központok (mint TELC, Euro, Pannon, stb.) vizsgái könnyebbek, mint a régebbi központok által kínáltak (pl. Rigó utca, BME) vagy a külföldi vizsgák (mint pl. a Cambridge).
Mi a különbség az egynyelvű és kétnyelvű nyelvvizsgák között?
Azok a vizsgák, amelyeken van írásban vagy szóban úgynevezett közvetítési (azaz fordítási) feladat, azok kétnyelvűek, míg amelyeken ilyen feladat nincs, azok az egynyelvű nyelvvizsgák. Ma már az elfogadottság tekintetében gyakorlatilag nincs különbség az egy- illetve kétnyelvű vizsgák között hazánkban (ha azok államilag elismertek).Az egynyelvű vizsga könnyebb lehet számodra, ha nem szeretsz fordítani (a kétnyelvű vizsgákon ugyanis szokott ilyen feladat lenni), cserébe a szövegértési feladatokban angol kérdésekre angolul kell válaszolni, míg pl. a rettegett Rigó utcai nyelvvizsgán az angol szöveggel kapcsolatosan magyarul kell válaszolni magyarul feltett kérdésekre.
Melyik nyelvvizsgát fogadják el külföldön?
Sajnos nem létezik univerzális, a világ minden részén elfogadott ("nemzetközi") nyelvvizsga, ezért érdemes olyan nyelvvizsgát letenni, ami megfelel a jelenlegi és várható igényeidnek. Ha angol nyelvterületen szeretnél felsőoktatásban tanulni, akkor az IELTS vagy a TOEFL vizsgát célszerű letenned, ám ha "általános" célra kell olyan, amit nagyobb eséllyel vesznek komolyan külföldön, akkor mi valamelyik Cambridge vizsgát javasolnánk elsősorban.Milyen szintű vizsgát tegyek?
Ez attól függ, milyen célból szeretnél nyelvvizsgát szerezni. Ha a diplomádhoz vagy állásodhoz kell, akkor ott konkrétan megmondják, milyen szintet várnak el (jellemzően középfokot vagy felsőfokot, azaz B2 vagy C1 szintet). Ha belső indíttatásból szeretnél nyelvvizsgát, akkor akár alapfokkal (B1) is próbálkozhatsz, de készülj fel lelkiekben, hogy ezt a szintet - annak ellenére, hogy milyen sokat kell dolgozni érte - ma már sajnos senki nem veszi komolyan.Hogyan készüljek fel a nyelvvizsgára?
Több vizsgaközpont honlapján ingyenes online felkészítő tanfolyam - vagy legalább némi felkészítő anyag - megtalálható, amelyek segítenek arra a konkrét vizsgatípusra felkészülni. Annak ellenére, hogy a nyelv azonos, a különféle vizsgák eltérő felépítésűek, ezért a kiválasztott vizsgatípusra történő célzatos felkészülés jelentős előnyt jelent az éles vizsgán - konkrétan ezen múlhat, hogy átléped-e a 60%-os küszöböt. (És azt se felejtsük el, hogy minden részfeladatban el kell érni minimum 40%-ot az összpontszámtól függetlenül, különben bukásnak számít!)Mennyibe kerül egy nyelvvizsga?
Attól függően, hogy hol vizsgázol és hogy milyen típusú vizsgát teszel (külön szóbeli vagy írásbelit illetve a kettő egyszerre, amit "komplex" vizsgának neveznek), tízezer forint körüli összegtől 50 ezer forint felettig terjed egy-egy vizsga díja. Láthatóan nem olcsó mulatság nyelvvizsgázni, ezért is javasolt komolyan venni a felkészülést, illetve csak akkor jelentkezni a vizsgára, ha már reális esély van a sikeres teljesítésére.• • •